היום: יום שישי 18 אוקטובר 2019
הפורטל הישראלי
להתפתחות אישית ועסקית

אם לא תבקשו - איך תקבלו?

 
אם לא תבקשו – איך תקבלו?
/ מאת: ערן שטרן
 
לאחרונה קיבלתי שיעור חשוב מהבן שלי - ניר שבעוד כשבועיים חוגג את יום הולדתו ה-7.
 
זה היה שיעור בלבקש!
   
כשבוע לאחר הבחירות האחרונות, השתתפתי עם משפחתי בארוע מסויים, ובמהלך הערב הגיע למקום מי שעומד להיות ככל הנראה ראש הממשלה הבא שלנו - בנימין נתניהו. כצפוי, הגעתו לארוע, עם כל הכרוך בכך (אוסף של מאבטחים וכו'...) עוררה סקרנות והתרגשות בקהל האנשים שהשתתפו בארוע.
 
לפני הבחירות ניר ערך דיונים "מעמיקים" עם חבריו והחליט שהמועמד המוביל שלו הוא נתניהו. ובימים האחרונים לפני הבחירות הוא היה מנסה לשכנע אותנו להצביע עבורו. מאחר והוא מבין את חשיבות השינון והחזרתיות, השכנוע שלו בא לידי ביטוי בעיקר בחזרה בלתי פוסקת על צמד המילים "רק ביבי, רק ביבי".
   
והנה, רק שבוע אחר כך, הוא פוגש אותו (מי אמר שחוק המשיכה לא עובד???). הוא עקב אחריו בסקרנות במשך כל הערב, וכשראינו שהם עומדים לעזוב שאלתי את ניר אם הוא היה רוצה לפגוש אותו. הוא מאד התלהב מן האפשרות, והלכנו ליציאה להמתין לנתניהו כשיצא.
   
וכשהוא יצא, הוא פגש אותנו, לחץ לניר את היד ופנה ללכת. ואז, כאילו משום מקום, ניר קורא אחריו "אפשר חתימה?". בבטחון מלא, ללא שום חשש הוא פשוט - ביקש.
  
וכמובן שהוא קיבל. מאחר ולא היתה לנו שום פיסת נייר לחתום עליה, לקחתי מפית מאחד המלצרים שעברו במקום, והוא חתם עליה. והרי היא לפניכם:

לניר בן ה-7, ברכות, ביבי נתניהו 

והארוע הזה גרם לי לחשוב - כמה זה קל לבקש, וכמה קשה לנו לעשות את זה.
   
אנחנו פשוט נמנעים מלבקש... ואם לא מבקשים אז לא מקבלים!
   
אנחנו הרבה פעמים עסוקים בלחשוב מה יקרה אם נבקש:

  • נקבל דחייה או סירוב
  • יחשבו עלינו שאנחנו...
  • יגידו עלינו ש... 

וכדומה...
  
וכל זה - לא משנה! אל תתנהלו מתוך מה יחשבו או יגידו עליכם. אם תחקרו לעומק את כל האנשים המצליחים בעולם, תראו שהם לא נעצרים בגלל מה שאחרים יחשבו או יגידו עליהם - כל זה לא משנה!
  
משנה מה אתם עושים.
  
ואם אתם חוששים לקבל סירוב או דחייה - תחשבו על כך שאם אתם לא מבקשים - הרי שכבר יש לכם "לא". כלומר, יש לכם כבר סירוב. אבל אם תבקשו, יש לכם סיכוי לקבל גם "כן".
  
עיצרו רגע ורשמו לפניכם: היכן אני נעצר היום? מה אני לא מבקש?
  
אז צאו לבקש בקשות - תפתיעו את עצמכם עם התשובות שתקבלו!