היום: יום שישי 19 יולי 2024
הפורטל הישראלי
להתפתחות אישית ועסקית

איך להתמודד עם אנשים שליליים?

23112014072313891.jpg

 
איך להתמודד עם אנשים שליליים? / מאת: אלי שביט

בחיי כל אדם מגיע הרגע שבו הוא רוצה להתחיל לעשות משהו, אבל האנשים הקרובים ביותר שומטים את הקרקע מתחת לרגליו וקוצצים לו את הכנפיים, ואלה הם אנשים שמנהלים חיים עלובים למדי בעצמם. ועוד...

איך לעשות דברים מבלי להכאיב לאנשים קרובים?

התשובה לשתי השאלות האלה ביחד פשוטה.

כאשר אתם פורסים כנפיים ורוצים להמריא, ע"י כך אתם מכאיבים לאותם האנשים הקרובים.

ישנם אנשים שמנבאים כישלונות לכל הסובבים אותם וכל העצות שלהם מסתכמות בדבר אחד: לפנינו ימים שחורים – תתכוננו לבואם, אבל תחשבו שיהיה טוב יותר.

תסתכלו מסביב ותרשמו (חובה לרשום) האם יש בקרב המכרים, החברים, העמיתים, השותפים וקרובי המשפחה שלכם אנשים שתואמים לאחד או לכמה מהמאפיינים הבאים.

  1. תיזכרו באנשים (ותרשמו אותם) שמביאים לכם רק חדשות רעות. וגם את החדשות הטובות הם מנסחים בצורה כזאת, שהן הופכות להיות רעות.
     
  2. תיזכרו באנשים (ותרשמו אותם) שמתחילים משהו אך לא מסיימים אותו אף פעם. אם אתם מעירים להם על כך, אז ישר הם מתחילים לספר לכם כמה הם עסוקים, ובין היתר בעניינים שקשורים אליכם. זאת אומרת, אתם אשמים בכל מקרה.
     
  3. תיזכרו באנשים (ותרשמו אותם) שאף פעם לא הצלחתם להוכיח להם שום דבר. במקרה הטוב הם מסוגלים להגיד: "טוב, בסדר..." בטון שאומר שבכל זאת אתם אף פעם לא צודקים בשום דבר.
     
  4. תיזכרו באנשים (ותרשמו אותם) שאף פעם לא הודו שאינם צודקים במשהו.

אפשר להמשיך ולפרט את המאפיינים, אבל זה כבר מספיק.

דרך אגב, נזכרתי במלכודת שנכלאתי אליה פעם, ומדובר במלכודת שאליה נכלאים דווקא האנשים שרגילים ללכת עם כל דבר עד הסוף.

תארו לעצמכם שהחלטתם לעשות משהו. וסיפרתם על כך לאדם שהביע את ספקותיו בנושא: לטענתו מדובר בשטויות, ואתם לא תצליחו לעשות שום דבר.

כאשר תשיגו את מה שתכננתם, אדם כזה יגיד שלא ברור מה ייצא מזה. איך כל זה ייגמר...

זהו, המלכודת ננעלת. מה שלא תעשו, כמה שלא תגיעו רחוק – האנשים האלה יפחיתו מערך ההישגים שלכם. הם יגידו שזה כלום לעומת משהו שמישהו אחר השיג, שלא ברור איך זה יימשך הלאה, שמשהו עלול לקרות בעתיד...

לעולם לא תזכו בהערכתם!

ככל שתשקיעו יותר זמן בניסיון להוכיח משהו לאדם כזה, כך תרגישו יותר שנכשלתם.

עשיתם טעות. העברתם לאדם הזה את השליטה בנוגע להערכת המעשים שלכם. וכעת מספיק שהוא יחזור ויאמר שזה שטויות ושבעצם לא הצלחתם לעשות שום דבר.

איך להשיב את השליטה לידיכם? פשוט מאוד. להעריך את מידת ההצלחה שלכם בעצמכם. ולהחליט בעצמכם שהצלחתם!

זה פוטר אתכם מהצורך לבזבז זמן, אנרגיה ואת עצמכם על משהו חסר טעם.

האנשים האלה באופן מודע אף פעם לא מקבלים הצלחות של מישהו אחר!

בדרך זו הם משיגים ראשית כל את תשומת הלב שלכם – אתם למעשה מוכיחים להם משהו שוב ושוב (ללא הצלחה). והם מחזקים ע"י כך את האגו שלהם. שנית – נוצר מצב שבו הם מעליכם, כיוון שהם אלה שמעריכים עד כמה הצלחתם במשהו.

ואתם מקשיבים להערכותיהם, או ליתר דיוק לאי-הערכותיהם. זה מעצבן אתכם, וזה בדיוק מה שהאנשים האלה צריכים. בזבזתם עליהם את האנרגיות שלכם במקום להשקיע אותן בעסק, העסק ייפגע ובסופו של דבר יסתבר שהם צודקים.

אחת התגליות הגדולות ביותר עבורי בזמנו הייתה העובדה שיש אנשים (ובין היתר גם הקרובים ביותר) שבאמת מסוגלים לרצות שתיכשלו. לרצות שתהיו חלשים ושלא תצליחו בשום דבר.

היה לי מאוד קשה להאמין לזה. הייתי בטוח שאין סיכוי שזה יקרה!

בדבריהם ובפעולותיהם חייב להיות הגיון, הם רוצים שיהיה לכם טוב, פשוט הם עושים זאת בצורה משונה...

לצערי, אין זה נכון.

האנשים הללו פשוט מפחדים מכל מי שעלול להיות יותר חזק מהם. ואם אתם נהיים יותר חזקים – הם מפחדים מזה ומוכנים להשתמש בכל דבר שיכול למנוע את התחזקותכם.

אם אתם חלשים – אתם תזכו להרבה דאגה וטיפול מסורים (כל עוד אתם חלשים – אתם לא מסוכנים). ובנוסף לטיפול, אתם תקבלו שיעור בתלות. הם צריכים לקשור את האדם, להפוך אותו לחלש ולתלותי – ואז הם לא בסכנה יותר.

הם מפחדים מהחזקים! זה פשוט יוצר בהם אימה! ולכן הם יילחמו בזה בדומה לחיה שהוברחה לפינה.

ישנם גם אנשים בוראים. עוד יותר חשוב לשים לב אליהם! להם התכונות ההפוכות.

אחד המאפיינים הבולטים של אישיות בוראת – אם אתם מדברים עם אדם כזה – הוא מסוגל להודות כאשר אינו צודק. שנית – הוא מנהל שיחה הגיונית, אינו קופץ לנושאים לא צפויים, ונימוקיו הגיוניים.

המאפיין הטיפוסי של אדם אנטיסוציאלי (או שלילי) – זה מסקנות חסרות משמעות שלא קשורות למציאות. בחיים לא תוכלו לגלות על מה מבוססות מסקנות אלו.

כלפיכם וכלפי המכרים שלכם יושמעו האשמות חמורות ביותר, ואם תנסו להפריך אותן – במקום יימצאו האשמות חמורות והזויות עוד יותר. ובנוסף ייאמר שכולם יודעים את זה, וזה ברור לכולם. כמובן, אין טעם לשאול מי בדיוק אמר את זה.

כפי שאתם מבינים, זהו נושא גדול ואני ממליץ לכם לקרוא את הטקסט לעיל עוד פעם אחת ולבדוק מי עונה על המאפיינים הללו.

לאחר מכן – חשוב מאוד שתשמרו מרחק מהאנשים השליליים. אין סיכוי שתוכלו להוכיח להם משהו, הם פשוט לא מעוניינים בכך. לשנות אותם... אני לא הצלחתי לשנות אפילו אדם אחד במהלך החיים שלי.

השיטה הכי טובה לטפל בהם מבחינתכם – לשכוח אותם.

להיום סיימנו.

נ.ב: דרך אגב, חשוב מאוד: אם מצאתם בעצמכם מאפיינים של אדם שלילי, אתם יכולים להיות רגועים, זה אומר בוודאות של 100% שאתם לא כאלה.

אנשים שליליים אף פעם לא מוצאים בעצמם מאפיינים אלה. ככל הנראה, הם אפילו לא יקראו את המאמר הזה, ויטענו אחרי השורות הראשונות: "זה הכול שטויות...".

אלי שביט - מנהל ומייסד פרוייקט הוםביז